Kontynuując wizytę na tej stronie, akceptujesz korzystanie z plików cookie zgodnie z polityką prywatności.

Czym są AI PC i czy warto zwrócić na nie uwagę?

Komputery AI mają stanowić kolejny krok w zwiększaniu współpracy pomiędzy człowiekiem i sztuczną inteligencją. Czym one są?

Komputery ze sztuczną inteligencją (AI PC) to nowa generacja komputerów zaprojektowanych specjalnie do efektywnego działania oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji.

Nie masz czasu na cały artykuł?
Mamy rozwiązanie!

Przygotowaliśmy ekspresowe podsumowanie zawierające esencję najważniejszych informacji. Dostępne od ręki w zamian za dołączenie do społeczności IT Netige.

Co otrzymasz?

  • Kluczowe wnioski w 5 punktach
  • Zaoszczędzisz 15 minut czytania
  • Praktyczne wskazówki od ekspertów IT

Dołącz do profesjonalistów IT otrzymujących nasze materiały

🔒 Twoje dane są bezpieczne. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.

Wyposażone w specjalnie dostosowane komponenty, AI PC poprawiają wydajność i jakość pracy z zadaniami związanymi z AI. Na przykład, AI PC może edytować wideo prawie 2,3 razy szybciej i wykonywać złożone zadania edycji obrazów o 52% szybciej niż tradycyjne komputery. Oprogramowanie AI na tych komputerach cechuje się zdolnością do nauki, podejmowania decyzji i wykonywania kompleksowych zadań, na wzór ludzkiej kreatywności.  

Program przyspieszenia rozwoju AI PC firmy Intel  

W październiku 2023 roku firma Intel ogłosiła program, który ma na celu przyspieszenie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) w branży komputerowej. Ma on wzbogacić doświadczenie użytkowników komputerów poprzez współpracę z ponad 100 niezależnymi dostawcami oprogramowania (ISVs) i wprowadzenie ponad 300 funkcji wspieranych przez AI. Zakres projektu obejmuje różnorodne obszary, takie jak efekty dźwiękowe, tworzenie treści, gry, bezpieczeństwo, streaming, współpracę wideo i wiele innych. Program zapewnia narzędzia inżynieryjne i zasoby umożliwiające pełne wykorzystanie technologii procesorów Intel Core Ultra, optymalizując wydajność aplikacji AI i ML oraz przyspieszając wprowadzanie nowych możliwości ich użycia.  

Tak duży nacisk ze strony producenta podzespołów komputerowych wskazuje, że możemy spodziewać się szybkiego tempa rozwoju komputerów AI w najbliższym czasie. Często to właśnie współpraca z dostawcami podzespołów i integracje są najbardziej czasochłonnymi etapami na drodze nowych technologii do wejścia w codzienne użytkowanie przez każdego z nas.  

Prognozy dotyczące komputerów AI-capable  

Raport Canalys: „Now and next for AI-capable PCs” przewiduje, że około 19% sprzedawanych w 2024 roku komputerów będzie wyposażonych w AI, a do 2027 roku odsetek ten wzrośnie do 60%.  

Te komputery będą miały dedykowane chipsety przystosowane do obsługi zadań AI, dzięki między innymi wysokiej wydajności obliczeniowej przy zminimalizowanym zużyciu energii czy ich modułowości, co pozwali na skalowanie wydajności poprzez dodawanie dodatkowych modułów.

Wzrost wykorzystania AI w komputerach będzie szczególnie zauważalny w sektorze komercyjnym. Przewiduje się, że do 2027 roku 60% wszystkich komputerów AI będzie trafiać do firm.  

Korzyści wynikające z wykorzystania AI w komputerach  

Według raportu Canalys, wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w komputerach przynosi szereg korzyści, które obejmują zwiększenie efektywności pracy, poprawę bezpieczeństwa oraz efektywniejsze zarządzanie kosztami. Zastosowanie AI w komputerach pozwala na automatyzację skomplikowanych procesów, zapewnia użytkownikom doświadczenia dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i skutecznie przetwarza duże ilości danych.  Skutkuje to szybszymi i wydajniejszymi procesami pracy oraz lepszą optymalizacją zasobów, co ma kluczowe znaczenie w kontekście środowisk biznesowych.

Przewaga AI PC w biznesie  

Raport Canalys przewiduje, że użytkowanie AI PC w początkowym okresie będzie ograniczone do niewielu obszarów biznesowych i użytkowników o zaawansowanej wiedzy technicznej oraz pracowników, którzy wymagają potężnego sprzętu do wykonywania intensywnych obliczeniowo zadań (badania i rozwój, programiści, inżynierowie, analitycy danych i artyści), przy których najlepiej sprawdza się AI.  

Ograniczenie to wynikać będzie przede wszystkim z dwóch czynników:

  • AI-capable PC to komputery klasy premium, które wymagają bardzo mocnych podzespołów, aby lokalnie przetwarzać zadania w użyciem AI, co znacząco podnosi ich koszt. Cena w procesie zakupowym będzie miała istotne znaczenie, co spowolni adaptację komputerów AI PC w obszarach mniej technologicznie zaawansowanych.
  • Wiele aplikacji korzystających z rozwiązań AI nadal będzie wymagało dodatkowych nakładów finansowych, które wraz wysoką cena samego komputera mogą być istotną barierą. Jako przykład podawany jest m.in. Microsoft 365 Copilot. Ta dodatkowa usługa, wspierająca pracę w środowisku roboczym Windows, może podwoić lub nawet potroić koszt samego oprogramowania Microsoft 365.  

W pozostałych obszarach biznesowych, jak i w przypadku użytkowników indywidualnych, dostępne aplikacje i programy wspierane przez sztuczną inteligencję – również w modelu open source – pozwolą na wzrost efektywności działań również przy wykorzystaniu dotychczasowych komputerów. Może to spowolnić przejście na AI-capable PC w tych obszarach, do czasu znaczącego spadki ich ceny.

Bezpieczeństwo komputerów AI  

Kwestie prywatności będą miały ogromne znaczenie dla użytkowników i firm, dlatego bezpieczeństwo danych jest kluczowym aspektem rozwoju AI-capable PC. Użytkownicy muszą mieć pewność, że ich dane pozostają na urządzeniach. Dzięki pracy hybrydowej, poczucie ryzyka utraty danych spadnie do minimum, co ma na celu przekonanie większej liczby użytkowników do AI PC.  

Funkcjonalność AI na PC zapewnia użytkownikom pewność, że pewne prywatne dane i informacje nigdy nie opuszczają komputera. Lokalne przetwarzanie oznacza również, że problemy z łącznością nie ograniczają użyteczności niektórych narzędzi AI, a obciążenia wymagające niskiej latencji mogą być przetwarzane w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.  

Przyszłość komputerów AI-capable  

Zakończenie cyklu życia systemu Windows 10, zaplanowane na koniec 2025 roku, wskazywane jest przez Canalys jako punkt zwrotny dla wdrożenia AI-capable PC na dużą skalę w firmach. Wtedy nastąpi moment, w którym przedsiębiorstwa będą musiały rozważyć wymianę sprzętów, a komputery AI będą osiągalną i przyszłościową opcją.  

Przewiduje się, że na znaczny wzrost rynku AI-capable PC będą miały wpływ dwa czynniki:  

  • wydanie najnowszej wersji systemu Windows z ulepszonymi funkcjami AI pod koniec 2024 roku;  
  • powszechna integracja narzędzi AI w oprogramowanie komercyjne i narzędzia produktywności.  

Co przewidywane jest na lata 2025 i 2026.  

Wraz z rozwojem AI-capable PC, można spodziewać się wzrostu liczby nowych aplikacji zoptymalizowanych do lokalnego przetwarzania AI. Przewidujemy również przechodzenie istniejących aplikacji AI opartych na chmurze do modelu hybrydowego łączącego przetwarzanie w chmurze i lokalne.

Podczas gdy zarówno segment konsumencki, jak i komercyjny mogą skorzystać z postępów w dziedzinie AI na urządzeniach, Canalys uważa, że przyjęcie komputerów AI-capable przez przedsiębiorstwa będzie znacznie szybsze niż w przypadku użytkowników indywidualnych.  

Szczególny wpływ na wykorzystanie AI PC będą miały organizacje, które funkcjonuję w środowisku ślinie rozwiniętym technologicznie ze strategicznym podejście do wykorzystania AI, gdyż to one pierwsze dostrzegą korzyści w sferze produktywności.  

Zakłada się, że w miarę wzrostu wykorzystania modeli AI koszt dostępu do zasobów chmurowych w organizacjach znacząco wzrośnie. Przeniesienie niektórych obciążeń na AI-capable PC pomoże złagodzić ten problem i pozwoli firmom zoptymalizować korzystanie z narzędzi AI zgodnie z ich budżetami.  

Warto zatem pochylić się nad możliwościami komputerów AI w najbliższej przyszłości, aby być pierwszym w zdobywaniu przewagi wynikającej z ich użytkowania podczas bieżących zadań.

Paulina Zwolińska-Hak
Paulina Zwolińska-Hak
Talent Growth Support
31/12/2024

Zdejmiemy IT z Twoich barków

Chcesz rozwijać firmę mając komfort sprawnej technologii?

76% menedżerów wskazało, że ich usługi IT są dostarczane za pośrednictwem zewnętrznych podmiotów.1